top of page

WedÅ‚ug legendy, którÄ… przytacza w swojej książce pt. "Dzieje Bieszczadów" pan Józef Kardasz z PolaÅ„czyka, Myczków swoje powstanie zawdziÄ™cza dwóm braciom ze SÅ‚owacji, Piotrowi i WacÅ‚awowi (Waszkowi) Myćkom, którzy wydzierżawili od Balów (jednego z rodów, do którego należaÅ‚a część Bieszczad w tych czasach) znacznÄ… poÅ‚ać gruntu na wzgórzu miÄ™dzy lasami, na poÅ‚udnie od obecnej wsi Myczków, tzw. "Folwark". 

Z biegiem czasu zaczęło robić siÄ™ im we dwóch za ciasno, wiÄ™c mÅ‚odszy WacÅ‚aw poprosiÅ‚ starszego Piotra o spÅ‚atÄ™ jego części i kupiÅ‚ od Kmitów (drugiego z wielkich rodów posiadajÄ…cych część Bieszczadów) posiadÅ‚ość, gdzie później powstaÅ‚a pierwsza osada, "Dwór". "Folwark" dziÅ› zachowaÅ‚ siÄ™ jako "folwarek" i wedÅ‚ug przekazów Piotr Myćko doczekaÅ‚ tam staroÅ›ci, a po Å›mierci kazaÅ‚ siÄ™ pochować na cmentarzu w WoÅ‚kowyi. Potomkowie Piotra sprzedali "Folwark" WÄ™growi Matiaszowi, który powiÄ™kszyÅ‚ go podobno o tereny wsi zwanej dzisiaj Wola Matiaszowa.

Pierwsza osada w Myczkowie powstaÅ‚a na terenie późniejszego dworu i nazywaÅ‚a siÄ™ "Myćków". Jej nazwÄ™ na "Myczków" zmieniono, kiedy już na tym terenie staÅ‚o ok. 30 domostw i kiedy we wsi byÅ‚ wójt, który nazywaÅ‚ siÄ™ Matuszewski i byÅ‚ karbowym (rzÄ…dcÄ…) u pana Myćki. Ojciec Matuszewskiego nosiÅ‚ nazwisko Matiaszowski i byÅ‚ podobno wiernym sÅ‚ugÄ… wspomnianego wczeÅ›niej Matiasza, któremu wychowywaÅ‚ dwie piÄ™kne córki. MiaÅ‚ on syna, który nie chciaÅ‚ zmienić -zgodnie z życzeniem- panien nazwiska na Matiaszowski. OdszedÅ‚ wiÄ™c od ojca i znalazÅ‚ zajÄ™cie u pana Myćki. Nazwisko "Matuszewski" jest bardzo czÄ™ste w Myczkowie. Oprócz tego wystÄ™pujÄ… ty KrupiÅ„scy, Rafalscy i WacÅ‚awscy, Tomaszewscy, Drozdowie, DymiÅ„scy.

© 2017 by Å»aneta Drozd & MichaÅ‚ Matuszewski

bottom of page